PUMAV8305
  • PUMAV8305
PUMAV8305
Standard Chuck Size: 15 inch
Maximum Turning Diameter: 830 mm
Maximum Turning Length: 780 mm
Medium-to-Large Vertical Turning Centers
Highlights
High-rigidity, high-stability structure
High Productivity
The use of a high-efficiency spindle and a new servo turret helps improve production efficiency.
Ease of Use
Equipped with a rotatable control panel: designed for operator convenience.
Product Parameters
Capacity
Standard Chuck Size15 inch
Maximum Turning Diameter830 mm
Maximum Turning Length780 mm
Travel
X-Axis Rapid Traverse Speed20 m/min
Z-Axis Rapid Traverse Speed20 m/min
X-Axis Travel495 mm
Z-Axis Travel780 mm
Rapid Traverse Speed
X-Axis20 m/min
Z-Axis20 m/min
Spindle
Maximum Spindle Speed2000 r/min
Maximum Spindle Power30/22 Kw
Maximum Spindle Torque1345 N·m
Dimensions
Length2005 mm
Height3636 mm
Width3132 mm